Pledge Classes 

* Denotes Presidents

PC '19 

(This pledge class consisted of 1 new active, Conner Terry, and the remaining members of PC's 16-18)

Dayton Ames​

Jett Birchum

Mike Goodwin

Dupri Grimes*

Adam Gryniewicz

Sam Gustafsson

Joel Holmes

Nic Hover

Stuart Kinsey

Rob Kuhne**

KaDarius​ Lee

Darryl Ooi

Wyatt Stevenson

Conner Terry

Nick Verchere

PC '16

Dayton Ames

Joe Goodwin

Jake Gorczyca

Rob Kuhne**

Kadarius Lee

Colin Moran

Wyatt Stevenson

PC '17

Jett Birchum

Mike Goodwin

Dupri Grimes*

Adam Gryniewicz

Joel Holmes

Nic Hover

PC '18

Sam Gustafsson

Stuart Kinsey

Darryl Ooi

Nick Verchere

PC '15

Charlie Dutton

Davis King

Rhodes Legg

Luke Packard

Jordan Williams

PC '14

Jakob Coker

Denton Edwards*

Caleb Green

Sam Harford

Joaquin Menjivar

Taylor O'Bryant

Kristian Rodriguez

Jeremy Simmons

Travis Williams

PC 12'

Ernest Alumanah

Morgan Hix

Jacob Salinas

Luke Shover

Ricardo Wilson

Connor Yorloff*

PC '10 

Tommy Arnold

Lanham Bass

Garrett Biel

Tino Hong

Mason Lytal*

Patrick Rhatican

Kimo Thorpe

PC '11

Nick Darling

Glenn Etienne

John Finnell

Patrick Granchelli

William Hix*

Trevor Holt*

David Stein Jr.

Luke Suchecki

PC '09

Patrick Dickinson

Gareth Kohlhausen

Brian Pabian

Garett Van Dyke*

PC '08

Davis Bass

Chris Collier

David Cooper

David Gillette

Josh Hooten

Jake Huggins

Jeff Jones

Austen Marrs

Tom Skelton

PC '07

Kyle Coats

Kendall Crouse

Josh Smith

Bryant Wilson*

Rob Wright*

PC '06

Ben Brajtbord

Chris Coleman

Justin Cooper

Peter Licalzi

Will Smith

Shawn Thompson

PC '05

Ryan Cathcart

Philip Kownslar

David Morgan*

Casey O'Bryant

Brandon Pitzer

Josh Rippy

Ryan Russe

Drew Swanson

PC '04

Derek Farney

Tyler Flynn*

Josh Hatley

Patrick Hayes*

Baron Koch

Trey Kuhlmann

David McAdams

Billy Moran

Lee Patterson

Justin Thompson

PC '03

Bryan Diaz

Brandon Spencer

Jason Swint

PC '02

Spencer Chase*

Wacey Clarke*

Chris Courtright

Chad Crowell

Aaron Einhaus

James Flowers

Matt Moeller

Ryan Ohlendorf

Jarrod Smith

Casey Tibbets

Matt Woodchick

PC '01

Sean Fifield

Andy Lee

Jordan Stone

Brandon Whitman

PC '98

James Brolan

Brandon Lorch

Chris Newport

James Pons

Todd Swint​

PC '00

Brian Easley

Cody Hill*

Stephen McNabb

Trey Moebes

Ryan Scott

David Southerland

Shady Wright

PC '99

Donald Casey

Chris Easley

Travis Eickenhorst

Jed Franklin

Ryan Johnson

Jonathon Piefer*

John Paul Visosky​

Jason Woodall

PC '97

Matt Hayes*

Jeff Mueller*

Jeevan Ramakrishnan

Kris Wilkins​

PC '96

Jerry Acosta

Ben Azar

David Chisolm

Carl Harris

Joe Jost

Jon Ruff*

PC '95

Pete French

Willie Roberts

PC '94

Steve Aldrich

Jason Chane

Andrew Clavenna

Kurt Heckel

John Marc Henderson

Andrew Honeybone*

Jeremy Stubb

Roy Taylor

Kevin Van Ackeren

PC '93

Cody Adams

Juan Garcia

David Shefte

Mark Szygenda

John Trainer

Jim Vallerie

John White

JJ Zamora

PC '92

Michel Benitez

Martin Hussey

Sam Kasparek

Josh Ley

Andrew Miller*

David Plaut

Alex Smith

Tristan Walker*

PC '91

Brian Bethea

A.C. Gonzalez

Jeff Miller

Josh Roane

Gary Serkhoshian*

David Trainer

Brian Wagenbach

PC '90

Daniel Adams

Ralph Arias

Edward Bird

Robert Desarro

Brad Little

John Mereness

Trey Moeller

Brian Orr

Scott Sigman

Chris Twardowski

Tarpon Wiseman

Alan Woodard​

PC '89

Tim Blanchard*

Chris Coley

Jock Craig

Trey Falconer*

Jeff Haag*

Matt Harper

Mike Hinton

Brett Lensing

Tim Murphey

Jeff Pitcher

Matt Shatzkin

Steve Walko*

Josh Wolf

PC '87

Clete Ernster

Frank Goley

Ken Good

Shannon Jordan

Greg Knott

Jeff Weiss

PC '86

Robert Adams

Joe Coopwood*

Wayne Gardner*

Doug Hafer

Bo Herbst*

Bill Hoffman

Duke Johnston

Robert Parker

Paul Pharris

Spencer Street

Wayne Taylor

Terry Grant Vanderpool

Bob Vargo

PC '85

Dave Baur

Tony Connally

Mike Johns*

Drew Jones

Carlos​ Lowenberg

Eddie​ Powell

Raul Quintero

Erik Rimmert​

PC Fall '84

Bob Blanchard

James Froelich

David Garcia

Jeff Johnson

Karl Tomsen​

PC Spring '84

Paul Hensley

Arthur McCann

PC Fall '83

Chris Kennedy

Andy Locke

PC Spring '83

Jay Curtis

John Grace

Adam Handley

Bill Henson*

Tom Hubert

John Knox

David Kozan

Bill Lewis

Jim Matjeka

Mike McCarty

George Murrell

David Payor

Steve Quesenberry

Ronald Schroeder

Tray Wyman​

PC Fall '82

Greg Bean*

Chris Dorian

Doug Marvin

PC Spring '82

John Baker

Jed Crowe

Perry Deckard

Steve Dow

Rick Merrill

Robert Rosales​

PC '81

Ace Allen

Andy Bonner

Tom Fischer

Doug Grossman*

Randy Hardee

Kevin Jenkins

Greg Love

Mike McCaul

Matt Mead

Bill Mee

Brainard Pressley

Bill Runyon

Mike Swanson

Kevin Thompson

PC Fall '80

David Nentwig

PC Spring '80

Scott Boone

Bob Harveson

Mosh Johnson

Andy Lowenthal*

John Paulk

Lee Rousselot

David Shiels

Bob Stewart

Tom Wilson

PC Fall '79

Paul Cheung

PC Spring '79

Tim Crowe

Mike Gordon

Sean Griffin

Mark MacDonell

Kevin Roberts*

Steve Thomas*

J.T. Toebben

PC Fall '78

John Lane

Wally Oteiza

Herb Stumberg

 

PC Spring '78

Warren Andres

Brian Bruner

George Burmeister

Bob Driskell

Mark Frantz

Vaughn Rachal

Todd Swanson

Gus Villalba

Ralph Williams​

PC Fall '77

Pete Lovell

Paul Remmers

Frank Shiels

PC Spring '77

Guy Avedisian

Gaines Bagby

Don Brown

Peter Cunningham

Bill Ford

Joe Glasheen

Steve Griffin

Kevin King*

Sheff Olinger

Bob Timmons

PC Fall '76

Ware Hartwell

John Majors III

Jack McCarter III

Frank Williams III​

PC Spring '76

Bob Abbey

Bart Adriance

Wade Andres

Gary Bentz

David Crowe

Doug Davis

Gregg Goodall

Greg Pitzer*

Pat Rooney

Dale Stokdyk

Hank Von Der Bruegge

Mark Wood

PC Fall '75

Stan Feagler

Todd Pearson

Bill Scanlon

Paul Yoon

PC Spring '75

Chip Bonner, Jr.

David Dickman

Warren Gerdine

Richard Parker*

David Sanders​

PC Spring '74

Walter Moore

Mike Sandlin

John Snedden

PC Spring '74

Dan Boone

Kenny Edwards Jr.

Burch Fryer

Fred Henderson

Bill Kuhlmann

Fritz Neuschal*

Steve Powell

Leslie Rucker

Jon Sandler

Bill Strauss

Mike Turner

Neal Wade

Ray Williams

 

PC Fall '73

Bill Matyastik

Jim Timmins

PC Spring '73

Kevan Dilbeck

Willy Griffin*

Bill Kastler

Jimmy Martin

Joel Pessa

Jim Pool

Scott Taliaferro Jr.

PC Fall '72

Dale Byars

PC Spring '72

Doug Barnes

Kent Bradley

Kevin Brands

Pete Cummins

Stan Davis

Rick Hahn

Ron Johnson*

Steve MacAnally

Mark Pessa

Jay Richter III

Mike Scott

Mike Shoup

Gary Tappe

Dave Weekley

PC Fall '71

John Bennett

Howard Butt III

Tommy Crumrine

Chris Land

Roger Marshall

Jerry Oven

Richard Planto

J.T. Steen

Ted Watson*

Jac Yon

Mike Zuber

PC Spring '71

Steve Cargill

Tom Elkins

Brad Gilmore

Kent Grubbs

Bill Gwin

Pat Hardy

Houston Wheeler

Dick Wilson

PC Fall '70

Jay Gwin

Jim Lemley

John Sterling*

Rob Vail

PC Spring '70

George Bronson*

Brad Duff

Steve Maxwell

Chuck Miller

Mike Pattarozzi

James Pillsbury

Elmars Sprogis

PC Fall '69

John Howard

Bob McKinley

Mark Meinhart

Pancho Walthall​

PC Spring '69

Phil Barnett

John Carthey

Knox Gilmore

Mike McLeod

Bob Popp

Tom Rogers

Nick Versteeg

Jesse Villarreal

PC Fall '68

Kevin Hine

Dan Hylton*

John Mace

Barry Wayne Roberts

Paul Smith

Jeff Turner

David Michael Woelfle

PC Spring '68

Mike Curry

Bill Ericson

Benn Herring

Jim Ivy

Bob Jones

Greg McDonald

Mike Miller

Sandy Payson

Gene Potter

PC Fall '67

Tabor Browder

Gerry Erskine

Joe Haynes

Bill Martinetti

Charles Munson

Charlie Watts​

PC Spring '67

Claude M. Wolfgang Benner

John Crosby

Alan Darst

Norman Ewert

George Frazier

Tom Gordon

Robert Lockwood

Mike Manning*

Steve Parrino

John Polasek

Rodney Spears

Worth Taylor

PC Fall '66

Ron Glick

Charlie Hulick

Larry Kerfoot

Robert Shaw

Skippy Wolters

PC Spring '66

Alan Calkins*

Joe Dempsey

Tim Gearn

Mark Horstmeyer

Pete Jones

Spanky Martin

Garry McMillan

Scott Michaud

Mark Senior

Jim Smith*

David Stein

Glenn Tappan

PC Fall '65

Tim Mayer

Fred Shefte​

PC Spring '65

Phil Adams

Mike Batte

Bob Duff

Phil Evans III

Jeff Gordon

Steve Jennings

Bob McCutcheon

Bob Saxby​

PC Fall '64

Joe Andrew​s

Brad Blodgett

John Dudley

Lynne Hamrick

Wynne Hamrick

Chip Massey

PC Spring '64

Eric Bindock

Jim Comer

George Duncan*

Earl Eason

Jackie Hall

Jim Jones

Bill Lambert

Tom Prather

Bob Ruckman

Robert West

PC Fall '63

John Burleson

John Carrington

Bill Harty

Phil Keetch

Polo Manuma

Dub McDougal

Tom Rogers

Dave Sexton

Jim Stamp

Howard Vestal

PC Sping '63

Jim Babar

Bates Butler III

Neil Chur

Dick Dawson

Bill Deeming

Dave Evans III*

Dale Fincke

Gary Tim Gearn

John Hamby

Pat Hamner

Jake Kite

Brad Lillmars

Alan Marek

Ron Nickum

Buz St. Claire

Tom Taylor, Jr.

Richard Warren

PC Fall '62

Mac Anderson

Jon Arledge

Don Arledge

Maynard Green

Luke Latimer

Jim Maddock

Alex​ Morgan

Mike Neirdoff

George Zarosky

PC Spring '62

Cliff Buchholz

Charlie Hare

Paul Harrington

Mike Harty*

Butch Newman

Dan Olson

William Gresham Orrison

Ken Smith

Rick Ward

PC Spring '61

Ernest Gassiott

Jack Gorman

Ken Grant

Chuck McKinley

Pat Olfers

Howie Rogers

Fred Snajabi

PC Fall '60

Alan Byars

Robbie Carlson*

Bob Carney

Bill Davis

Otis Forister

Frank Froehling

Bobby Joyner

Tres Kleberg III

John Madsen

Jay McDonald

Tom McNeely

Alberto Muzquiz

Jim Potter

Ricky Reeves

John Earl Simmons

Bob Speilhagen

Jerry Spencer

Gaylan Stroth

David White

PC Spring '60

John Bridges

Jimmy May

John Overman

Fred Petmecky

Wimpy Seago

Jimmy Young

PC Fall '59

Joel Bolte

Tom Borders

Jim Breeding

Doug Conner

Bert Conway

Bruce Crandell

Paul Deason*

Dickie Dixon

Steve Gazlay

Al Harris

Ed Hart

Hank Hess

Gerry Lollett Jr.

Ed Magill

Biller Miller

Tom Peck

Monk Rigby

Dick Rogers

Steve Stilp

Jim Toevs

Tom Turnball

Doug Waddill

PC Fall '58

William Akin Jr. 

Seb Allen

Fred Brockwell

Dwight Carper

Robert Contie

Jack Ellis

Dan Garza

Tim Kelly

Bob McDonald

Bill McDonald*

Pat Meeks

Craig Meyers

Bob Pfeffer

Lou Rosenberg

Dee Smith 

PC Fall '57

Jere Ambrose

Jim Benjamin

David Boles*

Jim Brady, Jr.

Spencer Clements

Bill Davis

Larry Dullye

Jerry Engeman V

David Fischer

Chas Reggie Foster

Gareth Foulds

Jerry Garvin

Jim Herrington

Gene Kimes

Bob Koeing*

Dick Kuepper

Steve Magers Jr.

Bob McClane

Chuck Moody

Andy Newitt

Neil Parrish

Wes Reagan

Jim Sinclair

Dee Trimble Jr.

Fred Truog

Larry Van Horn

Bob Wells

Arthur Zucht

 

 

PC '56

Jack Crawford

Jim Gillis

Sonny Nelson

PC '55

Jon Paul Arledge

William Ayers

Gordon Bolte

James Bradley*

Gilbert Dominguez

Bob Group

Don Hargrove

Ronald Holmes

Jerry Jackson

Bert McNelly, Jr.

Smith Minarik

Bob Payne

Bill Purdy

Dusty Rodes

David Seidl

Lawrence Siewert

Clifford Smith

Larry Street

Bill Suter

Rusty Tausch

Curry Vogelsang

Gerald Wolf

Ben Zollner​*

Founders

John Benson

Frank Johns

Donald Kiddy

Douglas McCall

San Antonio, TX | Trinity University | bengallanceractives@gmail.com​

© 2017 by Bengal Lancers.